TRADICIJA KNAJPANJA
Ali ste vedeli, da je bil Kamnik, poleg zdravilišča Sebastiana Kneippa v Wörishofenu v Nemčiji, najpomembnejša prestolnica knajpanja?
Kamnik je bil ob prelomu iz 19. na 20. stoletje pomembna destinacija za knajpanje. Javno kopališče imenovano Kurhaus je stalo na sotočju Nevljice in Kamniške Bistrice, kjer je v Nevljico že od nekdaj pritekala termalna voda. Kopališče je ustanovil podjetnik Alojz Prašnikar (1821 – 1899). Imelo je vse priprave za uporabo vodnega zdravljenja z elektroterapijo in masažo ter bazen s tuši ter ustrezno zdravniško pomoč. Poleg zdraviliškega poslopja je stala stavba t. i. Vodnega zdravilišča. Kopališče je imelo sobe za tople, mrzle ter kropilne kopeli. Tik ob poslopju je bil plavalni bazen s kabinami ter leseno poslopje z raznim telovadnim orodjem. Pri samem zdravljenju je imel pomembno vlogo tudi sam park, ki je bil bogat z vodo in se je razprostiral vse od sotočja Bistrice in Nevljice. Že takrat je bila izredno močno razvita dodatna ponudba gostinstva in drugih prostočasnih dejavnosti.
Prašnikar je na svojih številnih potovanjih spoznaval pomembnost tujskega prometa in turizma za domače kraje in ga je tudi sam pospeševal. Bil je pobudnik in začetnik sodobnega turizma tako v Kamniku kot na Kranjskem in eden od pionirjev v okviru monarhije. Že na Bledu je opazil pomembnost železnice za privabljanje turistov, zato je bil eden od glavnih pobudnikov izgradnje železniške proge do Kamnika. Prašnikarjevo kopališče in zdravilišče t.i. Kurhaus je privabljalo številne petičneže iz Ljubljane ter tudi iz Trsta, Dunaja in Prage. Prihajalo je veliko uglednih in pomembnih osebnosti, ne samo z območja Avstro-Ogrske temveč celotne Evrope in celo iz Združenih držav Amerike. Julija 1883 je zdravilišče obiskal sam avstrijski cesar Franc Jožef.
Pohvale kopališča in vodnega zdravilišča v Kamniku so prišle tudi s strani Sebastiana Kneippa, izumitelja knajpanja. Ko je obisk njegovega Wörishofena izjemno narastel, je pričel obiskovalcem priporočati obisk Kurhausa v Kamniku. Po Prašnikarjevi smrti je zdraviliški turizem zamrl in kjer je bil nekoč del zdravilišča, je danes priljubljeni Keršmančev park z otroškim igriščem.
Danes tradicijo knajpanja v Kamniku nadaljujemo v Termah Snovik s celovito Kneippovo filozofijo zdravega načina življenja in simbioze telesa in duha.
Sebastian Kneipp (17. maj 1821 – 17. junij 1897)
Utemeljitelj celostnega naravnega zdravljenja.
»Vse kar potrebujemo, da ostanemo zdravi, nam je podarila narava.« Sebastian Kneipp